Tworzenie stron internetowych

Najlepsze wtyczki dla Twojego WordPressa

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Często podstawowe funkcje, które oferuje nam WordPress, nie wystarczają, by w pełni realizować potencjał naszej strony. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem są wtyczki.

Wtyczka WordPress to dodatek do podstawowego oprogramowania, który ma na celu wprowadzenie dodatkowej funkcjonalności do działania witryny. Z ich pomocą możesz zrealizować prawie każde zadanie – dodawać ankiety, utworzyć galerię zdjęć, a nawet zamienić bloga w e-sklep z możliwością konfiguracji produktu i złożenia zamówienia online. Wszystko to jest możliwe dzięki wtyczkom.

Najlepsze wtyczki dla Twojej strony

Obecnie do dyspozycji użytkowników jest kilkadziesiąt tysięcy gotowych rozszerzeń, więc wybór tych najlepszych i najbardziej odpowiednich może być trudny. Oto nasze rekomendacje, które być może go ułatwią.

Yoast SEO

Yoast SEO to jedna z najpopularniejszych wtyczek SEO dla WordPress, która zapewnia pomoc potrzebną do optymalizacji strony przy użyciu maksymalnie 5 słów kluczowych (darmowa wersja – 1 słowo kluczowe) i pozwala Twojej witrynie piąć się w górę w wynikach wyszukiwania. Jeśli tekst artykułu jest zbyt obszerny, wtyczka powie Ci, gdzie musisz go podzielić na podtytuły i usunąć złożone zdania. Menedżer przekierowania pozwoli pozbyć się uszkodzonych linków lub nieaktualnych treści (funkcja Premium). Wtyczka jest aktualizowana, co 2 tygodnie, dlatego możesz mieć pewność, że Twoja strona zawsze będzie zoptymalizowana przez aktualne algorytmy Google.

Quick Adsense

Bezpłatna wtyczka, która służy do wstawiania reklam do postów i pozwala na elastyczne zarządzanie ich wyświetlaniem. Bloki reklamowe można umieścić na samym początku artykułu, w środku i na końcu – maksymalnie 10 reklam na stronie. Quick Adsense ma prosty interfejs konfiguracji, który nie wymaga umiejętności tworzenia stron internetowych i pozwala wygodnie włączać oraz wyłączać reklamy w witrynie.

Contact Form 7

To rozszerzenie pozwala na dodawanie formularzy kontaktowych i zarządzanie uzyskanymi za ich pośrednictwem danymi użytkowników. Zawartość samych formularzy można dostosowywać do swoich potrzeb – wtyczka daje duży wybór: tekst, poczta, telefon, data, menu rozwijane, pola wyboru, załączanie plików itd. Formularz można śledzić za pomocą Google Analytics. Conatct Form 7 ma także wbudowaną ochronę przed spamem i obsługę CAPTCHA. Wtyczka jest darmowa.

Disqus Comment System

Moduł do wprowadzenia systemu komentowania, zamiast standardowego formularza komentarzy WordPress. Disqus jest bardziej funkcjonalny. Ma wbudowany filtr antyspamowy, automatycznie synchronizuje dane z komentarzy i tworzy ich kopie zapasowe. Pozwala także na wprowadzenie autoryzacji komentujących przez ich profile w mediach społecznościowych, formatowanie tekstu, wstawianie obrazów i osadzanie filmów. Dodatkowo tworzy indywidualne profile użytkowników z historią ich aktywności.

WooCommerce

Najlepsze narzędzie do tworzenia sklepu internetowego na WordPress. Dzięki niemu możesz wprowadzić takie elementy jak: katalog produktów, koszyk czy formularz zamówienia. Wtyczka pozwala na obsługę płatności online za pośrednictwem bramek bankowych i systemów płatności, a także elastyczne dostosowywanie opcji dostawy. Automatyczne oblicza podatki od sprzedaży i generuje tabelę z kluczowymi wskaźnikami działania sklepu. WooCommerce ma wersję darmową i płatną, jednak ta pierwsza daje wystarczająco dużo opcji dla stworzenia sklepu.

Broken Link Checker

Wtyczka, która służy do automatycznego sprawdzania witryny pod kątem uszkodzonych linków i obrazów. Przeszukuje posty, strony i komentarze użytkowników. Po zlokalizowaniu uszkodzonych elementów wysyła do administratora powiadomienie w panelu administracyjnym lub mailowo.

UpdraftPlus WordPress Backup Plugin

Pozwala na tworzenie kopii zapasowych i przywracanie plików oraz baz danych. Gwarantuje zapisywanie witryn o pojemności do 100 GB. Zapisu można dokonać ręcznie lub automatycznie co pewien czas. Wtyczka obsługuje kopie zapasowe w chmurze w Amazon S3, Rackspace, Dropbox, Dysk Google, Microsoft OneDrive, na FTP, SFTP, serwerach WebDAV i mailach. Oprócz tego szyfruje skopiowane bazy danych i przesyła informacje za pośrednictwem szyfrowanego kanału. Podstawowy wariant wtyczki jest darmowy. Wersja Premium to koszt od 70 do 399 USD rocznie.

All In One WP Security & Firewall

Narzędzie bezpieczeństwa do pełnej ochrony witryny WordPress. Wykrywa luki w zabezpieczeniach oraz duplikaty kont, generuje złożone hasła, monitoruje aktywność wszystkich użytkowników. W przypadku wykrycia zagrożenia wymusza wylogowanie niebezpiecznego użytkownika i blokuje go. Wtyczka pozwala także na ustawienie uprawnień do plików i folderów, automatyczne tworzenie kopii zapasowych baz danych i elastyczną konfigurację zasad dostępu.

Sendinblue

Świetna wtyczka do e-maila marketingu. Dzięki niej możesz zarządzać listami kontaktów i personalizacją wiadomości, aby zwiększyć efektywność swojej kampanii. Panel raportowania umożliwia monitorowanie w czasie rzeczywistym skuteczności mailingu – pokazuje, ile użytkowników otworzyło wiadomość lub kliknęło link oraz ilu zrezygnowało z subskrypcji.

Jetpack Boost

To darmowy dodatek, który optymalizuje szybkość renderowania elementów CSS na stronie (znacznik odpowiedzialny za wizualny aspekt strony), dostosowuje szybkość ładowania kodu JavaScript i wykorzystuje technologię Lazy Loading, aby opóźnić ładowanie obrazów.

Rozszerzenie pozwala jednym kliknięciem zoptymalizować witrynę pod wymagania Google Core Web Vitals, czyli nowy zestaw kryteriów oceny wydajności witryn, obowiązujący od lipca 2021 roku.

Dla każdej wtyczki z tej listy można znaleźć alternatywę, a bez niektórych rozwiązań i funkcji można się obejść. Dlatego nie powinieneś traktować tego zestawienia jako listy rozszerzeń, które musisz zainstalować. Określ dokładnie, czego potrzebujesz dla realizacji swojego pomysłu i znajdź rozszerzenie, które Ci to umożliwi. Przy wyborze zawsze sprawdzaj opinie innych użytkowników i pamiętaj, że jeśli zainstalowana wtyczka nie spełnia Twoich oczekiwań, zawsze możesz ją odinstalować.

Zdj. główne: Stephen Phillips – Hostreviews.co.uk/unsplash.com

Polecane artykuły
Tworzenie stron internetowychUX

Jak skuteczny design UX wpływa na strategię marketingową twojej firmy

Od odkryj, jak design użytkownika (UX) może efektywnie napędzać Twój marketing, poprawiając wrażenia użytkowników i zwiększając zaangażowanie w Twojej firmie.
Czytaj więcej
Tworzenie stron internetowych

Znaczenie audytu WCAG dla stron internetowych: Dlaczego warto sprawdzić swoją dostępność?

Audyt WCAG pozwala zapewnić równy dostęp do treści online dla wszystkich użytkowników, niezależnie od ich umiejętności i potrzeb.
Czytaj więcej
Tworzenie stron internetowych

Hosting pod WordPress — idealne rozwiązanie dla Twojej strony internetowej

Hosting pod WordPress — optymalne rozwiązanie dla Twojej strony. Sprawdź, dlaczego warto postawić na dedykowane środowisko.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *